duminică, 15 februarie 2009

Succes pentru echipa din Sinmihaiu Roman in amicalul cu Parta

In meciul amical de azi din Parta fotbalisti de la AS Antarctica Sinmihaiu Roman au castigat in compania formatiei gazda, care evolueaza in cadrul seriei a 2-a din campionatul judetean Timis.
Partida organizata pentru verificarea pregatirii echipei pentru reluarea campionatului municipal s-a disputat pe o vreme rece, majoritatea terenului fiind acoperit de zapada cazuta in utimele zile, liniile terenului de abia fiind sesizate de jucatori.
Testarea cu aceasta ocazie a cativa noi jucatori veniti in lotul echipei a fost una din metodele de familiarizare cu formula si tactica de joc adaptata pentru obiectivele de performanta urmarite. Prestatiile avute in aceste conditii pe teren vor contribui la o mai buna strategie adecvata capacitatii defensive si ofensive necesare in jocurile viitoare.
In prima repriza echipa de la Sinmihai desfasoara un joc in forta cu surprize si actiuni in atac, la pauza gazdele fiind condusi cu 3-0. Desi pentru o partida amicala arbitrajul nu este o cerinta importanta pentru desfasurarea meciului, deficientele arbitrilor desemnati de gazde reclamate de ambele formatii s-au mentinut, acest aspect fiind unul deloc favorabil pentru o astfel de intrecere.
In repriza a 2-a dupa citeva schimbari la echipa din Sinmihaiu Roman, adversari forteaza si controleaza mai mult jocul si incriu 2 goluri. Partida isi continua cursul, jocul fiind intrerupt din cauze legate de contacte dure si alte motive. La un moment dat pe fondul atitudini nepotrivite, indisciplinei unor jucatorii si lipsei de autoritate din partea arbitrului, se ajunge in situatia opririi partidei inainte de sfarsitul perioadei regulamentare de joc, echipa de la Sinmihaiu Roman se indreapta spre vestiare. La finalul meciului scorul este: Parta - AS Antarctica Sinmihaiu Roman 2-3, care reflecta diferenta de pregatire si experienta a combatantiilor.
Dupa ce formatia va reusi sa se concentreze mai mult asupra relatiilor de joc si isi va imbunatatii coeziunea si disciplina actuala, se vor concretiza eforturile de pe teren in rezultatele potrivite. Deocamdata la aspectul pregatirii psihologice atat individual, cat si colectiv, coechipieri se afla la un nivel inferior fata de nivelul cerut de campionatul municipal.
Pana duminica urmatoare cand sportivii de la Parta vor veni sa joace la Sinmihai, inregistrari din acest meci puteti urmari pe tvsinmihaiu la adresa: www.mogulus.com/tvsinmihaiu.